Podnóżki ratunkiem dla stóp motocyklisty

Wielu miłośników dwóch kółek uważa podnóżki za zbędny element wyposażenia. Istnieje nawet grupa takich radykałów, uznających je za dobre tylko dla nieco starszych kierowców. Niestety żaden z nich nie pójdzie po rozum do głowy i nie zastanowi się, że ta część niejednokrotnie może mieć kluczowe znaczenie w kontekście uchronienia się przed wypadkiem.

Bądź rozważny

Podstawki pod stopy to obowiązkowe części motocyklowe, w jakie seryjnie musi być wyposażony każdy pojazd. Bez nich jednoślad nie ma prawa uczestniczyć w ruchu drogowym. W związku z tym rezygnacja z nich lub świadomie unikanie ich użytkowania jest naprawdę głupim pomysłem. Opuszczanie nóg w trakcie jazdy w sposób, by dotykały nawierzchni asfaltowej, najczęściej kończy się zachwianiem równowagi.

Kolejnym niebezpieczeństwem są przedmioty leżące na drodze. O ile jesteśmy pewni, że spokojnie ominiemy przeszkodę, o tyle zahaczenie ich kończyną jest wbrew pozorom bardzo łatwe. A na szosie, która z założenia powinna lśnić czystością, może być wiele niespodziewanych elementów, choćby takich jak kamienie czy części samochodów.

Lubimy sprytnie omijać korki. W końcu motocykl efektywnie potrafi przecisnąć się między dwoma kolumnami aut. Co prawda wtedy jedziemy wolno, ale to nie zmienia faktu, że musimy podwoić czujność. Gdy poruszamy się, koniecznie trzymajmy stopy na podnóżkach. Zaczepienie nogami o inny pojazd to pewna wywrotka, a w pechowych sytuacjach dochodzi nawet do wciągnięcia pod niego.